Rapor: "ABD Ordusu Stryker'a monte edilen lazer silahlarından verim alamadı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “ABD Ordusu Stryker’a monte edilen lazer silahlarından verim alamadı”

Abone Ol 

ABD Ordusu, Stryker zırhlı aracına 50 kilovatlık bir lazer silahının entegre edilmesiyle ilgili olarak askerlerinden geri bildirim topluyor ve kamuoyuna yansıyan raporlara göre şu ana kadar gelen yanıtlar olumlu değil.

ABD ordusunun satın alma sorumlusu Doug Bush geçtiğimiz günlerde Senato’ya sunduğu raporunda;  yönlendirilmiş enerji silahları olarak adlandırılan ve halk arasında lazer silahları olarak bilinen DE M-SHORAD sisteminin, farklı güç seviyelerinde zorluklar yaşadığı ve hedeflere zarar verme konusunda istenilen verimi veremediği belirtildi.

Doug Bush ayrıca DE M-SHORAD’ın önceki laboratuvar ve canlı ateş denemelerinden elde ettiği olumlu sonuçların taktik ortamda gösterdiği performanstan çok farklı olduğuna dikkat çekti.

DE M-SHORAD Programı

ABD Ordusu insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için mobil ve uygun maliyetli bir çözüm bulmak amacıyla General Dynamics’in geliştirdiği lazer sistemini Stryker araçlarına monte etmeyi denedi.

Bu girişim için, yine ABD merkezli olan bir savunma kuruluşu Kord Technologies görevlendirildi ve sistemin küçük, orta ve büyük İHA’ların yanı sıra gelen roketleri, topları ve havan toplarını da etkisiz hale getirebilmesi hedeflendi.

Bu yılın başlarında ABD Ordusu, Husi grupların Ortadoğu’da artan drone saldırıları karşısında Stryker’a monteli lazer silahlarını Orta Doğu’ya konuşlandırdı.

Ancak gerek Doug Bush’un geçtiğimiz günlerde Senato’ya sunduğu raporuna göre gerekse de ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı General James Mingus’un bölgeden aldığı geri bildirimlere göre, silahlar hedefleri yok etme konusunda istenilen verime ulaşamadı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close