İngiltere'den savunma harcamalarını artırma kararı: "Rusya ve Çin'den gelen tehditlere yanıt" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere’den savunma harcamalarını artırma kararı: “Rusya ve Çin’den gelen tehditlere yanıt”

Abone Ol 

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya ve Çin’den gelen jeopolitik tehditlere yanıt vermeyi amaçlayan bir inceleme kapsamında savunmaya 5 milyar sterlinlik (6 milyar dolar) ek yatırım yapacaklarını duyurdu.

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Önümüzdeki iki yıl içinde Savunma Bakanlığı’na; önemli mühimmat stoklarının yenilenmesine ve desteklenmesine, İngiltere’nin nükleer girişiminin modernleştirilmesine ve AUKUS denizaltı programının bir sonraki aşamasının finanse edilmesine yardımcı olmak için 5 milyar sterlin daha sağlanacak” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, alınan karara gerekçe olarak Çin ve Rusya’yı gösterdi.

Açıklamada ayrıca, “Rapor, bu tehditlerle doğrudan mücadele etmek için bir dizi öncelik belirlemektedir. Birincisi ve en önemlisi, Rusya’nın Avrupa güvenliğine oluşturduğu riskle mücadele etmek ve Moskova’nın Ukrayna’yı yasadışı işgalinden herhangi bir fayda sağlamasını engellemektir.”  ifadeleri kullanıldı.

İngiltere savunma harcamalarını uzun vadede GSYİH’nın yüzde 2,5’ine çıkarmayı hedefliyor ve bu doğrultuda ülke özellikle, tedarik zincirlerinden istihbarat faaliyetlerine kadar geniş bir perspektifte yatırım yapmayı planlıyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close