İngiltere ve ABD'den 14 adet Chinook uzun menzilli helikopter anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere ve ABD’den 14 adet Chinook uzun menzilli helikopter anlaşması

Abone Ol 

İngiliz hükümeti ABD’den 14 adet CH-47F Chinook uzun menzilli askeri helikopter tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre bu alım, İngiltere’nin ağır yük kaldırma kabiliyetini genişletme ve çöller ve Kuzey Kutbu gibi “zorlu ortamlarda” askeri kabiliyetlerini artırma çabalarının bir parçası olarak gerçekleşti.

Yeni filo, İngiltere silahlı kuvvetlerinin rotorlu uçaklara dayalı görevlerdeki menzilini iki katına çıkarmanın yanı sıra, ordunun kritik noktalara ikmal kabiliyetini de artıracak.

CH-47F Chinook uzun menzilli askeri helikopterlerin her biri saatte maksimum 300 kilometre hıza ve 55 asker ya da 10,000 kilograma kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

‘Önemli Kilometre Taşı’

İngiliz savunma ajansına göre, İngiltere askeri tedarik kolu Defence Equipment & Support (DE&S) ile ABD hükümeti arasındaki müzakereler tedarikin maliyetini 382 milyon dolar üzerinde azalttı.

Ayrıca, yabancı askeri satış kapsamında yerel İngiliz şirketleri gelecekteki Chinook’ların üretim ve bakımıyla ilgili kritik unsurları üretecek.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, “Chinook helikopterlerinin tedarik edilmesi, İngiltere Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu ve çevikliğinin arttırılması çabalarımızda önemli bir dönüm noktası olacak ve dünyanın dört bir yanındaki durumlara ve tehditlere hızlı bir şekilde yanıt verme kabiliyetimizi güçlendirecektir” açıklamasında bulundu.

İngiltere, ABD Ordusu dışında CH-47’nin en uzun süreli kullanıcılarından biridir. Pentagon 2018 yılında da İngiltere için 16 adet modernize edilmiş Chinook’un yabancı askeri satışını onaylamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close