Tayvan, 200 araçtan oluşan insansız deniz aracı filosu kuracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, 200 araçtan oluşan insansız deniz aracı filosu kuracak

Abone Ol 

Tayvan ordusu, birden fazla amaç için kullanılabilecek 200 adet mürettebatsız su üstü gemisi (USV) satın almak için çalışmalara başladığını açıkladı. 

Eurasian tarafından verilen bilgilere göre Tayvan ordusu, Ukrayna’daki savaştan çıkardığı derslerin bir sonucu olarak 200 adetlik insansız deniz aracı filosu kuracağını açıkladı.

Eurasian Times’a gelişmeyi değerlendiren uzmanlara göre Tayvan, özellikle olası bir Çin amfibi saldırısına karşı koymak amacıyla yaklaşık 200 adet araçtan oluşacak olan yüksek hızlı insansız deniz aracı filosu kurmak için çalışmalara başladı.

İnsansız deniz araçlarına ayrıca, yine yüksek oranda Tayvan tarafından geliştirilen gözetleme radarları, füzeler ve torpidolar entegre edilecek.

Tayvan ordusuna göre araçların ana görevi; istihbarat toplamak ve düşman amfibi kuvvetinin tamamı ya da bir kısmı Tayvan kıyılarına ulaşmadan önce müdahale etmek olacak.

Yüksek hızlı insansız deniz araçları, Tayvan kıyılarından denize açılacak ya da savaş gemilerinde konuşlandırılacak.

Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) tarafından geliştirilecek olan araçların 2025 yılı sonuna kadar testlerinin tamamlanması ve 2026 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close