İngiltere Savunma Bakanlığı: "42 bin Ukraynalı askerin eğitimini tamamladık" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Savunma Bakanlığı: “42 bin Ukraynalı askerin eğitimini tamamladık”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı 42,000’den fazla Ukraynalı askerin İngiltere’de temel eğitimlerini tamamladıklarını ve Rus saldırganlığına karşı mücadeleye katılmak üzere Ukrayna’ya döndüklerini açıkladı.

Haziran 2022’de başlayan ve Ukrayna kuvvetlerine temel askeri eğitim sağlayan Interflex Operasyonu’nun bir parçası olarak gerçekleştirilen eğitimlerin hafta sonu tamamlandığı belirtildi.

İngiliz Savunma Bakanı John Healey Odesa’ya yaptığı son ziyaret sırasında İngiltere’nin Ukrayna’ya olan sarsılmaz bağlılığından söz etmiş ve asker eğitimlerinin artırılacağını açıklamıştı.

Healey ziyareti sırasında; “Ukrayna halkının yanında durma taahhüdümüz mutlaktır; Rus saldırganlığına karşı koyma ve Putin’i işlediği savaş suçlarından dolayı takip etme kararlılığımız da devam edecek.” açıklamasında bulundu.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Sir Tony Radakin de yaptığı açıklamada; “Yakın zamanda 500,000 Rus’un ölmesi ya da yaralanması, bu savaşın Rusya için ne kadar kötü geçtiğini hatırlatan bir dönüm noktasıdır. Karadaki savaş çok daha çetin ama Ukrayna’nın egemen bir ulus olarak galip geleceğinden şüphe yok. Bu konuda desteğimizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Ukrayna askerlerine; modern savaş tanklarının kullanımı, uzun menzilli hassas güdümlü füzeler ve diğer kritik ekipmanlar da dahil olmak üzere önemli askeri unsurlar konusunda eğitim veriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close