Rapor: "Fransız savunma üreticisi Thales roket üretimini beş kat arttıracak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Fransız savunma üreticisi Thales roket üretimini beş kat arttıracak”

Abone Ol 

Fransız savunma firması Thales, Avrupa silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere roket üretimini beş kat arttırdığını açıkladı.

Fransız savunma firması Thales, Avrupa silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere roket üretimini beş kat arttırdığını ve bu hedefine ulaşmak için Belçika’da yeni bir montaj hattı kurduğunu açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgiler göre; Thales yılda 1.000 güdümlü roket üretiyor ancak 2025 yılına kadar bu sayıyı 5.000’e çıkarmayı hedefliyor.

Firma, planlanan artışı desteklemek için düzinelerce daha fazla personel işe aldığını ve tedarik zincirini güçlendirdiğini de açıkladı.

Artan Talep

Thales tarafından üretilen ve Ukrayna’da yaygın olarak kullanılan NATO standardındaki 70 mm’lik roketlerin üretiminin artırılması ilk hedef olarak belirlendi.

Roket, karada, havada ya da denizde çeşitli insanlı ve insansız platformlar tarafından kullanılabiliyor.

Silah ayrıca karşı drone operasyonları ve karadan karaya saldırı görevlerini desteklemek için de kullanılabilir.

Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder da, Ukrayna’daki belirgin başarısı nedeniyle 70mm roketlere olan talebin hızla arttığını açıkladı.

Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder; “70mm roket üretim hattının genişletilmesi, hızla artan uluslararası talebe ve endişe verici küresel güvenlik durumu nedeniyle savunma ihtiyaçlarına cevap veriyor. Günümüzün jeopolitik zorlukları karşısında bu girişim Belçika’nın stratejik özerkliğinin güçlendirilmesine ve Avrupa’da barış ve güvenliğin garanti altına alınmasına katkıda bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close