Danimarka Ordusu ilk PULS topçu sistemini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Danimarka Ordusu ilk PULS topçu sistemini test etti

Abone Ol 

Danimarka Silahlı Kuvvetleri, PULS roketatar sistemini ilk kez test etti.

Danimarka ordusu tarafından yapılan basın açıklamasında, test sırasında yaklaşık 10 kilometre (6,21 mil) uzaktan Kuzey Denizi’ndeki sana bir hedefin başarı ile vurulduğu belirtildi.

Danimarka PULS (Precise and Universal Launching System) platformlarının ilk partisini yaklaşık bir yıl önce teslim almıştı.

O zamandan bu yana sistem; Danimarka Ordusu, üretici firma Elbit ve Danimarka Savunma Bakanlığı Malzeme ve Tedarik Ajansı teknisyenlerinin çabalarıyla orduya entegre edildi.

Danimarka ordusundan Tuğgeneral Henrik Lyhne testler sonrasında yaptığı açıklamada; “Oldukça etkilendim. Sistem amaçlandığı gibi çalışıyor ve kesinlikle harika sonuçlar verdi. Orduda böyle bir sistemin eksikliğini hissediyorduk. Bize muazzam bir ateş gücü ve önemli ölçüde artırılmış menzil sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Sezarların yerine geçecek

Danimarka, 19 adet Fransız Caesar obüsünün tamamını Ukrayna’ya hibe ettikten sonra Mart ayında bu yeni sistemi sipariş etti.

Mart ayında bir çift PULS bataryası (sekiz sistem) ve bir tabur ATMOS kamyona monteli 155mm obüsü yaklaşık 300 milyon dolar karşılığında alan Danimarka’nın PULS platformunun 2026 yılında faaliyete geçirmesi bekleniyor.

Sistemden 12 ila 300 kilometre menzile sahip bir dizi güdümlü ve güdümsüz füze ve roket atılabiliyor.

Hem paletli hem de tekerlekli platformlara monte edilebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close