İngiltere istihbaratı: "Rusya eskiyen füzeleri Ukrayna savaşında yem olarak kullanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere istihbaratı: “Rusya eskiyen füzeleri Ukrayna savaşında yem olarak kullanıyor”

Abone Ol 

Birleşik Krallık Savunma İstihbaratı, Rusya’nın eskiyen füzeleri Ukrayna savaşında yem olarak kullandığını ileri sürdü. İstihbarat raporu, Rusya’nın nükleer savaş başlıklarını çıkaran eski füzeleri ateşlediğini ileri sürdü.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, “Rusya muhtemelen eskiyen nükleer seyir füzelerinin nükleer savaş başlıklarını çıakrdıktan sonra Ukrayna’ya silahsız mühimmat ateşliyor. Açık kaynak görüntüleri, 1980’lerde yalnızca bir nükleer dağıtım sistemi olarak tasarlanmış, AS-15 KENT havadan fırlatılan seyir füzelerinin (ALCM) enkazını gösteriyor.” açıklamasında bulundu. 

Birleşik Krallık İstihbaratı, böyle bir saldırı yönteminin hasara neden olmasına rağmen,  amaçlanan hedeflere etkili zaiyat vermediğini belirtti. 

Bakanlık yetkilisi yaptığı açıklamada; “Rusya,  bu tür füzeleri tuzak olarak kullanıyor ve Ukrayna hava savunmasını başka yöne çevirmesini umuyor” ifadelerini kullandı. 

Rusya kısa süre önce Ukrayna’nın önemli şehirlerine enerji ve diğer sivil altyapıyı hedef alan bir hava saldırısı dalgası başlatmıştı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’nın füze saldırılarının ardından altı milyon hanenin elektriksiz kaldığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close