Cezayir, SY-400 balistik füze sistemlerini satın almak için Çin ile görüşüyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Cezayir, SY-400 balistik füze sistemlerini satın almak için Çin ile görüşüyor

Abone Ol 

 Tactical Report’un 24 Kasım 2022’de yayınladığı bilgiye göre Cezayir, Çin yapımı kısa menzilli balistik füze SY-400’ü satın almak için Çin ile görüşmelerde bulunuyor.

Bağımsızlığından bu yana Sovyetler Birliği ve daha sonra Rusya, Cezayir silahlı kuvvetlerinin %90’ını oluşturarak Cezayir’in başlıca silah tedarikçisi oldu. Yakın zamana kadar Cezayir, Çin’den ağırlıklı olarak küçük silahlar ithal ediyordu. Ancak bu durum son on yılda değişti çünkü Cezayir silah ithalatını çeşitlendirmeye karar verdi ve yüzünü Almanya, Türkiye, İtalya, Güney Afrika, ABD ve Çin’e çevirdi.

2010’lardan bu yana Çin, Cezayir’e PLZ-45 155 mm kundağı motorlu obüsler, SR-5 MLRS Çok Namlulu Roketatar Sistemleri ve Zırhlı Personel Taşıyıcı Type-07 ve WZ-502G araçları dahil olmak üzere büyük miktarda kara askeri teçhizatı sağladı.

DF-12 A olarak da adlandırılan SY-400, Çin savunma sanayii tarafından tasarlanıp üretilen bir mobil balistik füze sistemidir. 2008 yılında tanıtıldı.

Füzeyi taşıyan TEL (Transporter Erector Launcher) aracı, 8×8 askeri kamyon şasisine sahiptir. Füzeler dikey olarak fırlatılır ve yaklaşık 400 km menziline atış yapabilir ayrıca farklı savaş başlıkları ile donatılabilir.

SY-400 füzesi, GPS/INS güdüm sistemi ile donatılmıştır. İlk uçuş aşamasında dört adet kontrol yüzeyi ve dengeleyici kanatçıklar ile istenilen hedefe yönlendirilir. Birden çok füze farklı hedeflere yönelik olabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close