Almanya Ukrayna için HIMARS sistemleri satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna için HIMARS sistemleri satın aldı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya tahmini 30 milyon dolar karşılığında üç adet Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) rampası satışını onayladı.

Almanya, 61 milyar dolarlık Ukrayna askeri yardım tasarısı ABD Kongresi’nde görüşülmeye devam ederken Ukrayna adına yeni satışı onayladı.

Tasarı aylar süren belirsizliğin ardından Nisan ayı sonunda kabul edilmişti.

Defense News’in aktardığına göre Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, “Kongre’nin kararı bizi aştı ama biz bu karara bağlı kalacağız” açıklamasında bulundu.

ABD tarafından onaalanan HIMARS sistemlerinin bedeli Almanya tarafından ödenecek.

Derhal Gönderilecek

Lockheed Martin sistemleri ABD Ordusu envanterinden çekilecek ve kongre incelemesi olmaksızın derhal gönderilecektir.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda Ukrayna Hükümeti’ne yukarıda belirtilen savunma ürünleri ve hizmetlerinin derhal satışını gerektiren acil bir durumun mevcut olduğunu tespit etmiş ve ayrıntılı gerekçeler sunmuştur. Dolayısıyla değiştirildiği şekliyle Silah İhracatının Kontrolü Yasası’nın 36(b) Bölümü kapsamındaki kongre incelemesi gerekliliklerinden feragat edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Satış, herhangi bir ABD hükümeti veya yüklenici temsilcisinin Ukrayna’yı ziyaret etmesini gerektirmiyor.

ABD geçtiğimiz günlerde, Ukrayna için HIMARS, Patriot mühimmatları, NASAMS, Stinger füzeleri ve zırhlı araçları içeren 400 milyon dolarlık bir yardım paketi açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close