Ukrayna istihbaratı: "Rusya, nükleer harp başlıklı Kalibr füzelerini kullanmaya başlayabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna istihbaratı: “Rusya, nükleer harp başlıklı Kalibr füzelerini kullanmaya başlayabilir”

Abone Ol 

Ukrayna Savunma İstihbaratı Başkanı Kyrylo Budanov, Rusya’nın Kalibr seyir füzeleri stokladığını ve bunların Ukrayna’yı hedef almak için kullanılabileceğine dair endişeleri arttırdığını açıkladı.

Ukrayna Savunma İstihbaratı Başkanı Kyrylo Budanov, “Rusya, Kalibr füzelerini savaşın başından bu yana neredeyse hiç kullanmadı ve bu dönemde üretime devam ederek biriktirdi. Araştırmalarımıza göre bunlar, kullanıma tamamen hazır durumdalar.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna istihbaratının tahminlerine göre geçen yılın Kasım ayında Ruslar 165 adet Kalibr SLCM stoklamıştı. O dönemde eldeki veriler dikkate alındığında Kalibr füzelerinin üretim hızı ayda 20 ila 35 adet arasında değişiyordu.

Dört ay içinde Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ya yönelik saldırılarda Kalibr füzelerini kullanmayı neredeyse bıraktığı gerçeğinden hareketle, düşmanın bu tür seyir füzesi stokunun 245 birim ila 285 birim aralığında artmış olabileceği sonucuna varılabilir.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin resmi raporlarına göre, 21 Mart ile 31 Mart 2024 tarihleri arasında Rusya  Ukrayna’ya toplam 133 adet Kh-101/555/55 tipi havadan fırlatılan seyir füzesi fırlattı.

Bu çerçevede Ukrayna istihbaratı, Rusya’nın mevcut havadan fırlatılan seyir füzeleri stokunun tükenmeye başladığını ve Rusların Kalibr stokunu kullanmaya başlayacaklarını değerlendiriyor.

Kalibr seyir füzesi

Yaklaşık 450 kilogram ağırlığında konvansiyonel veyahut nükleer harp başlığıyla kullanılabilen Kalibr, denizde 20 metre ve karada ise 50 yükseklikte uçuş icra edebilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, Kalibr’in hava savunma radarları tarafından tespit edilme ihtimalini oldukça düşürmektedir.

Gelişmiş güdüm sistemi sayesinde Kalibr’in, 3 metreye kadar hassas vuruş gerçekleştirebildiği iddia edilmektedir.

Deniz platformlarından dikey atım sistemi ile atılan Kalibr Füzesi, bu anlamda iki kritik özelliğe sahiptir.

Bunlardan birincisi; dikey atım sistemlerinden atıldığı için bir platformun çok sayıda Kalibr füzesi ateşleme kabiliyetine sahip olması, ikinci ise oldukça küçük deplasmanlı deniz platformlarının dahi 2000 kilometreye varan menzilde kara taarruzu gerçekleştirme yeteneğine erişebilmesidir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close