Çekya, ABD'den 24 Adet F-35 savaş uçağı alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çekya, ABD’den 24 Adet F-35 savaş uçağı alacak

Abone Ol 

Çek Cumhuriyeti 24 adet F-35 Lightning II savaş uçağı satın almak üzere ABD ile bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Lockheed Martin, Çek Cumhuriyeti’nin hava savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla 24 adet F-35 Lightning II savaş uçağı alımı için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, imzalanan teklif ve kabul mektubu (LOA) kapsamında gerçekleşen anlaşmanın değeri yaklaşık 6,6 milyar doları buluyor ve Çek Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin envanterine katılacak en son teknolojiye sahip Blok 4 konfigürasyonlu uçakları içeriyor.

Çek Cumhuriyeti’nin bu anlaşma ile hava savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçladığı belirtilirken, Lockheed Martin tarafından sağlanacak olan F-35’lerin 2031 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Anlaşma ayrıca, Çek Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri için personel eğitimi, servis, ve lojistik desteği de içeriyor.

F-35 Ortak Program Ofisi Program Yürütme Sorumlusu ve ABD Hava Kuvvetleri Korgeneral Mike Schmidt, yaptığı açıklamada, “Çek Cumhuriyeti hükümetinin resmi olarak F-35 Lightning II programının bir parçası olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu ortaklık, Çek Hava Kuvvetleri’ne mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyeti kazandırırken birlikte çalışabilirlik sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

F-35 davaş uçaklarının, Çekya’nın 2027 yılında emekliye ayrılacak olan mevcut Jas-39 Gripen savaş uçaklarının yerini alması gerekiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close