Gürcistan'dan Polonya'ya uçaksavar füzeleri siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Gürcistan’dan Polonya’ya uçaksavar füzeleri siparişi

Abone Ol 

Gürcistan hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla Polonya’dan adı açıklanmayan bir uçaksavar füze sistemi satın aldığını duyurdu.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Giorgi Khandrava ile Polonyalı savunma firması MESKO’nun bazı temsilcileri arasında imzalandı.

Anlaşma, Tiflis’in silahlı kuvvetlerini sofistike tehditlere karşı modern silahlarla donatma çabalarının bir parçası olarak gerçekleşti.

Defence Post’a anlaşmayı değerlendiren uzmanlara göre Gürcistan, ittifaka üye olma hedefini güçlendirmek için NATO standartlarındaki silahları entegre etmek istiyor.

Füze tedarik anlaşmasının imzalanmasının yanı sıra, Gürcistan ve MESKO’nun gelecekteki savunma işbirliği planlarını görüştükleri bildirildi.

MESKO’nun Füze Portföyü

Sipariş edilen silahın türü açıklanmamış olsa da MESKO’nun portföyünde çeşitli uçaksavar füze sistemleri bulunmaktadır.

Şirket, alçaktan uçan düşman uçaklarını, helikopterleri ve kızılötesi radyasyon yayan diğer hedefleri imha etmek için Grom (Thunder) füzesini üretmektedir ve bu füze insan tarafından taşınabilir, saniyede 580 metre ortalama uçuş hızına ve 3,500 metreye kadar operasyonel mesafeye sahiptir.

MESKO ayrıca Grom’un geliştirilmiş bir versiyonu olan Piorun’u (Lightning) da üretmektedir. Bu sistem ise; daha iyi bir arayıcı başlığa ve daha etkili saldırılar için yeni bir roket motoruna sahiptir. Piorun ise 6,500 metreye kadar uzaklıktaki hedefleri vurabilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close