Brezilya Riachuelo sınıfı yeni denizaltısını hizmete aldığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Brezilya Riachuelo sınıfı yeni denizaltısını hizmete aldığını duyurdu

Abone Ol 

Brezilya Donanması, Rio de Janeiro’daki Itaguaí Donanma Kompleksinde düzenlenen bir devir teslim töreniyle dizel-elektrikli bir taarruz denizaltısı olan Humaitá’yı (S-41) hizmete aldı.

Riachuelo sınıfı dört denizaltı siparişinin bir parçası olan Humaitá, Brezilya’nın Fransa ile ortaklaşa yürüttüğü ülkenin denizaltı kabiliyetlerini modernize etmeye yönelik Denizaltı Geliştirme Programı kapsamında donanmaya teslim edilen ikinci denizaltı oldu.

Dört denizaltıdan oluşan anlaşma Brezilya Donanması ile Fransa Donanma Grubu arasında imzalandı. Gemilerin her birinin yaklaşık 1 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Denizaltı 2013 yılında inşa edilmeye başlandı ve 2020 yılında denize indirildi. Riachuelo sınıfı diğer denizaltıların 2025 ve 2026 yıllarında teslim edilmesi planlanıyor.

Özellikler

Fransız muadillerinden biraz daha büyük olan Riachuelo sınıfı denizaltılar 70.6 metre uzunluğunda, 6 metre  genişliğinde ve 1,900 ton deplasmana sahiptir.

Denizaltılar 21 knot (saatte 24 mil/39 kilometre) hıza ulaşabilmekte ve 70 gün boyunca faal kalabilmektedir.

Denizaltılar; syir füzeleri, gemi savar füzeleri, ağır torpidolar ve deniz mayınları ile donatılmışlardır.

Nükleer varyant

Brezilya’nın ilk nükleer enerjili saldırı denizaltısı Álvaro Alberto, Riachuelo sınıfının modifiye edilmiş bir varyantıdır.

Yaklaşık 7 milyar dolar fiyat biçilen Álvaro Alberto, 48 megavatlık basınçlı su reaktörüne ve nükleer turbo-elektrik motora sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close