Güney Kore, yeni L-SAM II gelişmiş hava savunma sisteminin özelliklerini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, yeni L-SAM II gelişmiş hava savunma sisteminin özelliklerini açıkladı

Abone Ol 

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’den gelebilecek füze tehditlerine karşı geliştirmeye başladığı yeni ve gelişmiş hava savunma sisteminin özelliklerini açıkladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, 2024 yılında uzun menzilli karadan havaya füze II (L-SAM II) sistemi ve orta menzilli karadan havaya füze Blok III (M-SAM III) sisteminin geliştirilmesine başlandığı belirtildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, L-SAM II’nin, L-SAM sistemine kıyasla daha yüksek bir önleme irtifasına sahip olacağını belirtti.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca, yeni L-SAM II Hava Savunma Sistemi’nin Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nin L-SAM ve M-SAM hava savunma sistemleri ile birlikte entegre olarak çalışacağı ve farklı irtifalardaki hava tehditlerine yanıt verebilecek çok katmanlı bir füze savunma sistemi oluşturacağına dikkat çekildi.

Güney Kore, 2024-2032 yılları arasında L-SAM II’nin geliştirilmesi için 778.9 milyon dolar ayırdı.

L-SAM II

Verilen bilgilere göre yeni L-SAM II sistemi, yüksek irtifa önleme özelliğine sahip iki farklı füze kullanacak.

Sistemin Güney Kore’nin şu anda kullandığı L-SAM sisteminin üç katı menzile sahip olacağı ve daha yüksek irtifalardaki füzeleri önleyebileceğini belirtiliyor.

Bakanlığa göre projenin, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı caydırıcılık oluşturması ve ülkenin savunmasını güçlendirmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close