Güney Kore Donanması'ndan Kore Boğazı’nda tatbikat! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore Donanması’ndan Kore Boğazı’nda tatbikat!

Abone Ol 

Güney Kore Donanması, bu yılın ilk atış ve deniz tatbikatlarını bugün Doğu Denizi, Sarı Deniz ve Kore Boğazı’nda gerçekleştirecek.

Şarku’l Avsat’ın Güney Kore merkezli KBS World radyosundan aktardığı habere göre, Donanma tarafından bugün açıklamada, “Kuzey Kore’nin provokasyona girişme tehditleri de dahil olmak üzere kötüleşen bir güvenlik durumunun ortasında, düşman provokasyonlarına güçlü bir şekilde yanıt verme kararlılığıyla askeri hazırlığı artırmaya yönelik tatbikat gerçekleştirilecek” denildi.

Tatbikatlara 2 bin 500 tonluk Gangwon, 450 tonluk Kim Soo-hyun, 3 bin 200 tonluk Ulchi Moonduk ve 2 bin 800 tonluk Cheonan gibi destroyerler katılacak.

Cheonan, 13 yıl sonra son teknolojiye sahip bir firkateyn olarak yenilenip, geçen ay İkinci Filo’ya konuşlandırılmasının ardından, Sarı Deniz’de ilk kez bir atış tatbikatına katılacak.

Ordu tatbikatların amacının, kilit görevlere ve tüm deniz alanlarının operasyonel ortamına uygun bir şekilde yoğun eğitim yoluyla savaşa hazırlığı güvence altına almak olduğunu vurguladı.

Güney Kore Donanması’nın yaklaşık 70 bin düzenli personeli bulunuyor. Deniz havacılık kuvveti ise yaklaşık 70 uçaktan oluşuyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close