NATO'dan, 1000 adet Patriot Füzesi alımı için anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO’dan, 1000 adet Patriot Füzesi alımı için anlaşma

Abone Ol 

Avrupa’daki NATO üyesi ülkeler hava savunmalarını güçlendirmek için 1.000 Patriot füzesi satın alacak.

NATO Tedarik Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’daki NATO üyelerinin Rusya’dan gelen tehdit karşısında hava savunmalarını güçlendirmek için 1.000 Patriot füzesi için sözleşme imzalandığını duyurudu.

Değeri 5,5 milyar dolar olarak tahmin edilen anlaşmanın duyurulması, Moskova’nın son günlerde Ukrayna’ya karşı düzenlediği yoğun füze ve insansız hava aracı saldırılarının ardından geldi.

NATO’nun tedarik ajansı, aralarında Almanya, Hollanda, Romanya ve İspanya’nın da bulunduğu bir grup ülke tarafından kabul edilen anlaşmayla Avrupa’da Patriot füzesi üretiminin artacağını da açıkladı.

İttifak Başkanı Jens Stoltenberg “ittifakın güvenliğini güçlendirmek için 1,000 kadar yeni Patriot hava savunma füzesine yatırım yapılmasına ilişkin zamanında yapılan duyuruyu” memnuniyetle karşıladı.

ABD ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu NATO müttefikleri Ukrayna’ya ABD yapımı Patriot sistemleri göndermiş ve bu sistemler Rusya’nın hipersonik füze saldırılarını durdurmak için kullanılmıştı.

Patriot füzelerinin her birinin yaklaşık 4 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor ve NATO, anlaşmanın test ekipmanları ve gelecekteki bakım için yedek parçalar da dahil olmak üzere diğer unsurları da içerdiğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close