General Dynamics, Polonya için 250 adet Abrams tankı üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

General Dynamics, Polonya için 250 adet Abrams tankı üretecek

Abone Ol 

ABD Ordusu, Polonya için en son konfigürasyon 250 Abrams tankı üretilmesi için General Dynamics ile sözleşme imzaladı.

ABD ordu kaynakları tarafından verilen bilgilere göre, 1,2 milyar dolar değerindeki anlaşma Temmuz ayı sonunda imzalandı.  Anlaşma 250 ader Abrams tankının yanı sıra, Polonya’nın gelecekteki tank filosu için, silahlar, iletişim sistemleri ve zırh sistemleri ile ilgili en son güncellemeleri de içerecek.

Ayrıca araçlar, SEPv3 (Sistem Geliştirilmiş Paket 3) modifikasyonu aracılığıyla gelecekteki yükseltmeleri sorunsuz bir şekilde kabul edebilecek.

General Dynamics’in ilk parti tankları 2025’in başlarında teslim etmesi bekleniyor.

General Dynamics Land Systems’in küresel strateji ve uluslararası iş geliştirme başkan yardımcısı Chris Brown, “Polonya’daki müttefiklerimize bu kritik zırhlı yeteneği sağlamak üzere seçilmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” açıklamasında bulundu. 

Brown, “M1A2 SEPv3 Abrams, dünyadaki en gelişmiş ana muharebe tankıdır ve bu tankları Polonya’nın kullanması için hazır hale getirmeyi dört gözle bekliyoruz,” ifadelerini kullandı. 

Polanya’nın ABD’den 250 adet Abrams tankı talebi, Polonya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak ‘ordusunu güçlendirme’ programının bir parçası olarak Haziran ayında gerçekleşti. ABD ile yapılan görüşmelerin sonrasında ise Temmuz ayı sonu itibari ile tankların General Dynamics tarafından üretilmesi için anlaşma imzalandı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close