Çin'le güvenlik paktı imzalayan Solomon Adaları, ABD gemisine yanaşma izni vermedi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin’le güvenlik paktı imzalayan Solomon Adaları, ABD gemisine yanaşma izni vermedi

Abone Ol 

Pasifik’te gerginlik sürerken, ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı’na (USCGC) ait bir geminin Solomon Adaları’ndaki limana yanaşmasına izin verilmedi.

Sahil güvenlikten kimliği paylaşılmayan bir yetkilinin yaptığı açıklamada, olayın Oliver Henry adlı geminin Güney Pasifik’te yasadışı balıkçılığa karşı devriye gezerken yaşandığı belirtildi.

Birleşik Krallık (BK) merkezli haber ajansı Reuters’ın bugün yayımladığı haberde, geminin rutin yakıt ikmali için Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’daki limana yanaşmak amacıyla izin istediği ama yetkililerden yanıt gelmediği ifade edildi.

Oliver Henry’nin daha sonra Papua Yeni Gine’ye yönlendirildiği bildirildi.

Solomon Adaları yönetimi, Reuters’ın yorum talebine de yanıt vermedi.

Öte yandan sosyal medyada, BK Donanması’na ait HMS Spey gemisine de benzer şekilde izin verilmediği öne sürüldü.

17 Pasifik ülkesinden oluşan Pasifik Adaları Forumu’nun balıkçılık biriminin Honaria’da yer alan gözlem merkezinde, yasadışı balıkçılığa karşı Avustralya, ABD, Yeni Zelanda ve Fransa’nın da desteğiyle yıllık denetimler gerçekleştiriliyor.

BK Donanması’ndan yapılan açıklamada, HMS Spey’in Oliver Henry’le aynı denetimde yer aldığı belirtilirken, “güvenlik nedeniyle detaylı bilgi paylaşılamayacağı” ifade edildi.

USCGC’nin Hawaii’deki biriminin halkla ilişkiler sorumlusu Kristin Kam ise “ABD Dışişleri Bakanlığı, Solomon Adaları hükümetiyle temas halinde ve ileride ABD gemilerine gereken tüm izinlerin sağlanmasını umuyor” dedi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close