"Fransa, Hindistan ile 'teknoloji transferi' ve 'ortak üretim' konusunda çalışmalar yürütecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“Fransa, Hindistan ile ‘teknoloji transferi’ ve ‘ortak üretim’ konusunda çalışmalar yürütecek”

Abone Ol 

Fransa büyükelçisi Emmanuel Lenain yaptığı açıklamada, Fransa’nın silahlı kuvvetlerini modernize etmek için Hindistan’a “teknoloji transferi” sağlamak için çalıştıklarını açıkladı. 

Hindistan’ın Fransız büyükelçisi Lenain tarafından yapılan açıklama, Yeni Delhi’nin askeri donanım için Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmanın yollarını bulmaya devam etmesi nedeniyle bu adımlar hızlandırıldı.

Lenain, Hindistan’ın askeri-endüstriyel bir üs inşa etmeye yardımcı olmak için Paris’in “harika bir seçenek” olduğunu belirtti. Ayrıca büyükelçinin verdiği bilgilere göre Fransa, “Make in India” programının hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olacak silah ve teçhizatı da Hindistan’a transfer edecek. 

Lenain The Times of India’ya yaptığı açıklamada; “Hindistan kuvvetlerine en iyi teknolojiyi kısıtlamalar olmadan transfer etmek istiyoruz ve aynı zamanda birlikte geliştirme ve ortaklaşa ilerlemeye devam edecek adımlar atmak istiyoruz.” ifadelerini kullanıyoruz. 

Rafale-M Fighter Anlaşması

Fransa’nın Hindistan ordusu için askeri teçhizatı ortak üretmeye hazır olduğuna dair açıklamaları, her iki ülkenin de 26 Rafale-M savaş uçağı satışına dair bir anlaşmayı görüştükleri sırada gerçekleşti. 

La Tribune’ün haberine göre sözleşme, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Mart ayında Yeni Delhi’ye yapacağı ziyarette imzalanacak.

Hindistan hükümetinin anlaşmayı kabul etmeden önce formaliteler üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close