ABD ve İsrail, "İran'a mesaj olarak" geniş çaplı hava kuvvetleri tatbikatı başlattı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD ve İsrail, “İran’a mesaj olarak” geniş çaplı hava kuvvetleri tatbikatı başlattı

Abone Ol 

ABD ve İsrail, hem İsrailli hem de ABD’li yetkililer tarafından “bugüne kadarki en önemli ve en büyük ölçekli” olarak tanımladıkları askeri tatbikatları başlattıklarını duyurdu.

Kudüs Postası’nda yer alan bilgilere göre, tatbikat çok sayıda üst düzey yetkili tarafından haftalar önce bilinmesine rağmen, resmi olarak ilan edilene kadar duyurulmaması şartı koşuldu.

Verilen bilgilere göre “The Juniper Oak” tatbikatları olarak bilinen tatbikata, binlerce kuvvet, bir düzine gemi, önemli sayıda saldırı ve istihbarat toplama uçağı ve nükleer kapasiteli bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 142 uçak katılacak ve tatbikatlar tüm hafta boyunca devam edecek.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, bu tatbikatların amacının ABD ve İsrail orduları arasındaki entegrasyonu derinleştirmek olduğunu ve İran’ın nükleer programı konusunda gerginliğin arttığı bir zamanda bir mesaj niteliğinde yapıldığını belirtti.

Güvenlik kaynaklarına göre İran’a yönelik herhangi bir potansiyel saldırı için kritik olan tatbikat, İsrail’in sonunda ABD’den alacağı KC-46 uçağı olan IDF’nin söylediğine göre havada yakıt ikmalini içerecek.
ABD ve İsrail, geçen yılın Kasım ayında da geniş çaplı ortak tatbikatlar gerçekleştirmişti.
Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close