Belarus: Ukrayna saldırmazlık paktı teklif etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Belarus: Ukrayna saldırmazlık paktı teklif etti

Abone Ol 

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus ordusunun Ukrayna’ya ilerlememesi için Kiev’in Minsk’e saldırmazlık paktı imzalamayı teklif ettiğini söyledi.

Belarus-Ukrayna sınırında hareketlilik devam ederken Kiev’in Minsk’e saldırmazlık paktı önerdiği ifade edildi.

Sputnik’in haberine göre, Hükümet toplantısında konuşan Lukaşenko, Batılı ülkelerin Belarus’la ilgili planlarından vazgeçmediğini, Ukrayna’nın da “militanları ve aşırı milliyetçileri” eğitmeye devam ettiğini vurguladı.

Bununla birlikte Ukrayna’nın saldırmazlık paktı önerdiğini ve buna neden ihtiyaç duyduklarını bilmediğini kaydeden Lukaşenko, “Bir yandan hiçbir halükarda Ukrayna’yla savaşmamamızı, birliklerimizin oraya girmemesini talep edip saldırmazlık paktı imzalamayı öneriyorlar, diğer yandan da bu ‘patlayıcı karışımı’ hazırlayıp silahlandırıyorlar. Polonya ve Litvanya, hepten aklını kaçırdı. Buna neden ihtiyaç duyuyorlar anlamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Lukaşenko, dünkü açıklamasında, Belarus sınırı yakınına komşu AB ülkelerinin ve Ukrayna’nın birliklerinden oluşan 23 bin 500 kişilik bir grup yığıldığını, bunların 17 bin 200’ünün Ukrayna’dan, 3 bin 700’ünün Polonya’dan olduğunu iddia etmişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close