Fransa, 'deneysel aşamadaki' yeni insansız hava araçlarını Ukrayna savaşında deneyecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, ‘deneysel aşamadaki’ yeni insansız hava araçlarını Ukrayna savaşında deneyecek

Abone Ol 

Fransa, deneysel aşamadıli yeni insansız hava araçlarını Ukrayna’ya transfer edeceğini açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecorneau’nun Journal du Dimanche’a yaptığı açıklamaya, Fransa önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya kamikaze dronlar teslim edecek.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre Ukrayna; deneysel aşamada olarak kabul edilen bu yeni insansız hava araçlarının ilk alıcısı olacak.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecorneau’nun Journal du Dimanche’a yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki haftalarda Ukrayna bu insansız hava araçlarını teslim alan ilk ülkelerden biri olacak. Bu aynı zamanda bu yeni nesil ekipmanın muharebe testleri için de bir fırsat sunuyor” ifadelerini kullandı.

Fransız bakan, bu insansız hava araçlarının spesifik teknik özelliklerini açıklamadı. Ancak projenin Mayıs 2022’de başlatıldığı ve şu anda deneysel aşamada olduğunu belirtti.

Bakan ayrıca tam ölçekli saldırının başlamasından bu yana Fransa’nın 10,000 Ukraynalı askeri eğittiğini kaydetti. Buna ek olarak, 2024 yılında 7,000 ila 9,000 asker daha eğitilecek.

Geçtiğimiz hafta Fransa’nın Ukrayna’ya yeni bir askeri yardım paketi sağlayacağı bildirilmişti. Bu paket özellikle topçu mermileri, CAESAR kundağı motorlu topçu sistemleri ve hava savunma geliştirmelerini içeriyordu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close