Almanya Ukrayna'ya, PzH 2000 Obüsleri tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Ukrayna’ya, PzH 2000 Obüsleri tedarik edecek

Abone Ol 

Almanya, Ukrayna’ya verdiği askeri desteği önemli ölçüde genişleteceğini açıkladı.

Army Recognition’da yer alan bilgilere göre Almanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya 18 adet Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) 155mm kundağı motorlu paletli obüs gönderecek.

Army Recognition’a konuşan Alman kaynaklar; Almanya’nın PzH 2000 obüsleri gibi ekipmanların tedarikinin, uçaksavar sistemleri, zırhlı araçlar ve gelişmiş gözetleme teknolojisini içeren daha büyük bir paketin parçası olarak teslim edileceğini belirtti.

PzH 2000 olarak kısaltılan Panzerhaubitze 2000, ateş gücü, hassasiyet ve hızlı hareket kabiliyetine sahip gelişmiş bir topçu sistemidir.

Almanya tarafından geliştirilen bu kundağı motorlu obüs, modern savaşın zorlu taleplerini karşılamak üzere tasarlanmış ve kuvvetlerin önemli mesafelerde yıkıcı derecede etkili topçu desteği sağlamasına olanak tanımaktadır.

PzH 2000, çeşitli mühimmat türlerini ateşleyebilen 155 mm’lik bir topla donatılmıştır.

PzH 2000’in en çarpıcı özelliklerinden biri, atış hızını önemli ölçüde artıran otomatik yükleme sistemidir. Optimum koşullarda, farklı açılardan fırlatılmalarına rağmen hedefe aynı anda inebilecek kadar hızlı bir şekilde art arda birden fazla merminin ateşleyebilir ve çoklu mermi eşzamanlı etki (MRSI) modunda dokuz saniyede üç mermilik bir atış hızına ulaşabilir.

Obüs, standart mühimmatla 30 kilometreye kadar, roket destekli mermilerle ise 40 kilometrenin üzerindeki mesafelerde menzile sahiptir. PzH 2000’in bazı modifiye edilmiş versiyonları, özel olarak tasarlanmış mühimmat kullanarak 50 kilometreye kadar menzillere ulaşabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close