Biden yönetimi Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler tedarik etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Biden yönetimi Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler tedarik etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

ABD’de Cumhuriyetçiler ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımını engellemeye devam ederken, Biden Yönetimi Ukrayna’ya Kırım’ı vurabilecek ATACM füzeleri sağlamaya hazırlanıyor.

NBC News’e konuşan iki ABD’li yetkiliye göre, Ukraynalı yetkililerin aylardır süren taleplerinin ardından Biden yönetimi Ukrayna’ya yeni uzun menzilli balistik füzeler sağlamak için çalışıyor.

Geçen yılın sonlarında ABD Ukrayna’ya ATACMS olarak bilinen Ordu Taktik Füze Sistemleri tedarik etmeye başlamıştı. Ancak şimdiye kadar sadece orta menzilli ATACMS’leri sağladı.

Yetkililer şimdi ABD’nin füzenin daha uzun menzilli versiyonunu gönderme eğiliminde olduğunu ve bunun Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nın daha iç kısımlarını vurmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Ancak ABD’nin Ukrayna’ya silah sevkiyatı için fon sağlaması, eski Başkan Donald Trump ve Kongre’deki Cumhuriyetçi müttefiklerinin muhalefeti nedeniyle belirsizliğini koruyor.

Geçtiğimiz hafta Senato Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık bir dış yardım paketini kabul etti. Ancak GOP kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin bu tasarıyı oylayıp oylamayacağı ya da ne zaman oylayacağı belli değil.

NBC News’e konuşan iki ABD’li yetkiliye göre, Kongre Ukrayna için daha fazla finansmanı onaylarsa, ABD bu parayla ödenen ilk askeri yardım paketlerinden birine uzun menzilli ATACMS’leri dahil edecek. Yetkililer, fonun onaylanması halinde ABD’nin Ukrayna’ya hemen göndermeye hazır mühimmat ve topçu silahı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close