Forbes: Ukrayna ve Rusya, otonom saldırı dronları geliştirmek için yarışıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Forbes: Ukrayna ve Rusya, otonom saldırı dronları geliştirmek için yarışıyor

Abone Ol 

Ukraynalı ve Rus savunma sanayi üreticileri, otonom FPV saldırı dronları geliştirmek için yarışıyor.

Forbes’da yayınlanan bir rapora göre, Ukraynalı ve Rus drone üreticileri, otonom FPV saldırı dronları geliştirmek için yarışıyor.

Otonom saldırı dronları daha önce de savaşta kullanılmış, Ukrayna’nın Saker Scout dronlarının 2023 yılında Rus hedeflerine karşı saldırılar gerçekleştirdiği bildirilmişti.

Forbes’a göre, bir yapay zeka geliştirme firması tarafından geliştirilen quadcopter Saker Scout, 64 farklı Rus askeri hedefini tespit etti ve saldırılar gerçekleştirdi.

Forbes’da yer alan bilgilere göre menzili 12 kilometre olan otonom drone, 3 kilogram ağırlığında da bir mühimmat taşıyabiliyor.

Ayrıca, Ukraynalı AirUnit grubunun Ekim ayında güdümlü bir sisteme sahip bir FPV drone geliştirdiği bildirildi.

Ancak, hedefleri kendi başına tespit edebilen, yerini belirleyebilen ve tanımlayabilen tam otomatik Saker dronlarının aksine, AirUnit bir hedefin önce bir insan tarafından tespit edilmesini ve vurgulanmasını gerektiriyor.

Rusya’da da çalışmalar devam ediyor

Forbes’a göre, Rusya’nın devlet destekli savunma sanayi üreticilerinden Kalashnikov’un yan kuruluşu ZALA, daha önce uzun menzilli Lancet FPV drone’u için geliştirdi ve son dönemde, bu dronun daha gelişmiş bir versiyonu üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Haberde; “Her iki taraf da bu kabiliyete büyük yatırım yapıyor ve ilk hamle avantajını elde etmeye çalışıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close