Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik son günlerde artan saldırı dalgasının özellikleri ne? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik son günlerde artan saldırı dalgasının özellikleri ne?

Abone Ol 

ABD merkezli yayın organlarından Defence Express’e konuşan askeri uzmanlar, Rusya’nın Moskova’ya düzenlenen terör saldırısının ardından Ukrayna’ya başlattığı saldırı dalgasının özelliklerini analiz etti.

Rusya, 24 Mart sabahı 29 Kh-101/Kh-555 seyir füzesi ve 28 Shahed-136/131 kamikaze insansız hava aracı kullanarak Ukrayna’nın çeşitli Oblastlarına bir başka büyük saldırı düzenledi.

Böylece bu, Rusya Federasyonu’nun son dört gün içinde gerçekleştirdiği üçüncü büyük saldırı oldu.

Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre; Ukrayna Ordusu bu saldırılarda 18 seyir füzesi ve 25 kamikaze insansız hava aracını düşürmeyi başardı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin resmi raporlarına göre Rusya, son üç günde Ukrayna’ya çeşitli tiplerde yaklaşık 150 füze fırlattı.

Verilen bilgilere göre Rusya tarafından bu süreçte; 98 adet Kh-101/X-555 seyir füzesi, 26 adet S-300 SAM füzesi, 14 adet Iskender/KN-23 balistik füzesi, en az yedi adet Kh-47M2 Kinzhal hipersonik havadan fırlatılan balistik füze ve beş adet Kh-22 gemisavar füzesi kullanıldı.

Ukrayna istihbaratına göre bu veriler ışığında, Rusya’nın saldırılarının yoğunluğunu arttırmakla kalmadı, aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik yeni bir saldırı dalgası başladı.

Defense Express’de yer alan bilgilere göre; Rusya’nın yeni saldırı dalgasının özellikleri şu şekilde özetleniyor.

– Rus güçleri saldırılar arasındaki süreyi kısalttı. Son 1 yıldır üç-dört gün aralıklarla saldırı yapan Rus Ordusu, şu anda gün aşırı saldırılar gerçekleştiriyor.

– Rusya, son saldırılarında daha önce kısıtlı kullandığı füzelerin sayısını artık düşünmüyor. Diğer bir ifade ile saldırılar sırasında herhangi bir kısıtlama olmaksızın füze kullanıyor.

– Bir başka ilginç gerçek de Rusların bu kez enerji tesislerini ve diğer kritik altyapıyı yok etmeye çalışıyor olmaları. Ancak yeni saldırılara hazırlık için hedeflerin ek keşiflerini mi yapıyorlar yoksa sadece plana göre mi vuruyorlar bilinmiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close