Estonya'dan Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya’dan Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi

Abone Ol 

Estonya hükümeti, Rusya’nın devam eden işgaline karşı Kiev’i desteklemek üzere Ukrayna’ya ek askeri yardımda bulunacağını açıkladı.

UK Defence Journal’da yer alan bilgilere göre Estonya, Ukrayna’ya 22 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi hazırladı.

Estonya hükümetinin verdiği bilgilere göre paket, topçu mühimmatı ile gaz maskeleri, patlayıcılar, geri tepmesiz tanksavar silahları, keskin nişancı tüfekleri ve daha küçük kalibreli mühimmat gibi Moskova’nın saldırılarına karşı koymak için “kritik” olarak kabul edilen unsurları içeriyor.

Estonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 155 milimetre kalibrelik top mermisi bağışı, AB’nin Ukrayna’ya yönelik 1 milyon mermi ikmal çabasına bir parçası olarak teslim edilecek.

Estonya hükümeti ayrıca, Danimarka’nın son dilim kapsamında Ukrayna’ya göndereceği mermileri de kısmen finanse edeceğini açıkladı.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, “Geride kalan süreç, Ukrayna’nın her şeyden önce neye ihtiyacı olduğunu da açıkça gösterdi. Bu paketi, Ukrayna’ya azami fayda sağlama hedefi doğrultusunda hazırladık” açıklamasında bulundu.

Estonya, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna silahlı kuvvetlerinin becerilerini arttırmak amacıyla Ocak ayında İngiltere liderliğindeki çok uluslu koalisyona da resmen katılmıştı.

Estonya ayrıca, Ukrayna’ya uzun vadeli taahhüdünün bir parçası olarak Ocak ayında 86,5 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi teslim etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close