Financial Times: "ABD ve Japonya, askeri işbirliğini artımak için yeni bir yol haritası açıklayacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Financial Times: “ABD ve Japonya, askeri işbirliğini artımak için yeni bir yol haritası açıklayacak”

Abone Ol 

Financial Times’ın haberine göre ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, iki ülke arasında askeri alanda gerçekleşecek olan yeni bir yol haritası açıklayacak.

ABD’nin önde gelen yayın organlarından Financial Times’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ABD ve Japonya önümüzdeki günlerde, askeri işbirliği konusunda yeni bir yol haritası açıklayacak.

Financial Times’ın iddialarına göre yeni yol haritası ile birlikte iki ülke, Japonya’daki ABD askeri komutanlığını yeniden yapılandıracak, iki ülkenin müttefiklerinin de dahil olacağı yeni askeri planlamalar yapacak ve ortak tatbikatları artıracak.

Gazeteye göre iki liderin yeni yol haritasını, 10 Nisan’da Beyaz Saray’da açıklaması bekleniyor.

Japonya, Ocak 2023’de açıkladığı askeri yapılanma kapsamında; Mart 2025’e kadar hava, deniz ve kara olmak üzere üç komutanlığın üzerinde merkezi ve operasyonel kontrol sağlayabilecek yeni bir “birleşik komutanlık” yapısı oluşturmak için çalışıyor.

Japonya ayrıca, Çin’in Tayvan adasını gerekirse güç kullanarak anakara ile yeniden birleştirme vaadine karşılık olarak son yıllarda askeri harcamalarını artırıyor.

Güvenlik uzmanlarına göre, Japonya’daki ABD askeri komutanlığının yeniden yapılandırılması ortak girişimlerin artmasının yanısıra, birleşik bir ABD-Japonya askeri karargahının kurulması ile sonuçlanabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close