Estonya ve Letonya, 3.000 adet askeri araç alımı için anlaşma imzaladığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya ve Letonya, 3.000 adet askeri araç alımı için anlaşma imzaladığını duyurdu

Abone Ol 

Estonya ve Letonya, askeri araç tedariki için üç mobilite geliştiricisiyle 730 milyon dolarlık bir çerçeve anlaşması imzaladı.

Sözleşme kapsamında şirketler yedi yıl boyunca çeşitli modellerde tekerlekli sistemlerden oluşan 3.000 adede kadar araç tedarik edecek.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; teslim edilecek olan araç kategorileri arasında asfalt yollar için lojistik araçlar ve hem asfalt hem de arazi konuşlandırmaları için taktik araçlar yer alıyor.

Anlaşmaya taraf olan şirketlerden Veho beş tona kadar araçlar teslim ederken, daha ağır sistemler Volvo Eesti ve Scania Eesti şirketleri tarafından üretilecek.

Estonya Savunma Kuvvetleri Teknik ve Silah Sistemleri Şefi Binbaşı Raigo Puusepp, “Tedarikin ilk aşamasında yaklaşık 400 aracın satın alınması planlanıyor. Yeni nesil araçların devreye girmesi Savunma Kuvvetleri için lojistik desteğin sürdürülebilirliğini sağlayacak, yedek parçalara erişimi kolaylaştıracak ve birliklerimizin etkinliğini ve hareket kabiliyetini arttıracak.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre; tüm sistemler parçalar halinde sevk edilecektir. İlk araçlar 2024 yılına kadar Baltık ülkelerine ulaşacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close