ABD basını: "Kuzey Kore, Rusya'ya silah göndermeye başladı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD basını: “Kuzey Kore, Rusya’ya silah göndermeye başladı”

Abone Ol 

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya Kuzey Kore’nin silah vereceği söylentileri savaşın başından bu yana dinmezken, ABD basını, silah tedarikinin başladığını iddia etti.

Kanlı Ukrayna işgali 24 Şubat 2022’den bu yana sürerken, ABD basın kuruluşlarından CBS News, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah tedarik etmeye başladığını iddia etti.

CBS News, ismi açıklanmayan ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, “silah tedariki ve askeri işbirliği” konularının konuşulduğu Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin ardından Pyongyang’ın, Moskova’ya silah göndermeye başladığını ileri sürdü.

Haberde, Kuzey Kore’nin göndermeye başladığı öne sürülen silahlar karşılığında Rusya’dan ne aldığı ya da söz konusu sevkiyatın “uzun vadeli bir tedarik zincirinin parçası mı yoksa daha sınırlı bir sevkiyat mı” olduğu konusunda netlik olmadığı iddiası paylaşıldı.

13 EYLÜL’DE BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Kim, Putin ile 13 Eylül’de Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostonçniy Uzay Üssü’nde görüşmüştü. Kim ile müzakereleri “verimli” olarak nitelendiren Putin, bölgedeki durum ve ikili ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtmişti.

ABD, Güney Kore ve Japonya, Kim ve Putin’in görüşmesinde “silah tedariki ve askeri işbirliği” konularını istişare etmesine tepki göstermişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close