Estonya, Ukrayna'ya ek silah ve teçhizat bağışlayacağını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya, Ukrayna’ya ek silah ve teçhizat bağışlayacağını açıkladı

Abone Ol 

Estonya, Ukrayna’ya Rus kuvvetlerine karşı savunmasında yardımcı olmak için havan ve tanksavar silahları da dahil olmak üzere ek askeri yardım sağlayacağını duyurdu.

Estonya göndereceği topçu ve mühimmatın yanı sıra , Birleşik Krallık’ın Ukrayna kuvvetlerini eğitme girişimini desteklemek için askeri personel görevlendirmeyi de düşünüyor.

Estonya ayrıca Ukrayna’ya  tıbbi malzeme göndermeyi ve Almanya ile ortak bir program kapsamında Ukrayna birlikleri için bir sahra hastanesi kurmayı planlıyor.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur yaptığı açıklamada; “Ukrayna’daki çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor. Giderek daha fazla Batı silahı Ukrayna’daki cephelere ulaşıyor olsa da, bizim sorumluluğumuz Ukrayna’yı desteklemeye devam etmektir. Çünkü onlar bizim ortak değerlerimiz için savaşıyorlar ve Ukraynalılara gönderebileceğimiz bir şey varsa bunu mutlaka yapmalıyız.”  ifadelerini kullandı.

Estonya hükümeti bugüne kadar Ukrayna’ya obüsler, tanksavar mühimmatları ve silah sistemleri, bombaatarlar, iletişim teçhizatı, hafif silahlar, taktik teçhizat, tıbbi malzemeler de dahil olmak üzere toplam 250 milyon avro (251 milyon dolar) askeri yardım sağladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close