Mitsubishi’nin yeni zırhlı araç prototipi deneme aşamasında - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Mitsubishi’nin yeni zırhlı araç prototipi deneme aşamasında

Abone Ol 

 Sosyal medyada bildirildiği üzere, Mitsubishi Heavy Industries’in MAV (Mobile Armored Vehicle, Mobil Zırhlı Araç) prototipi Japon Savunma Kuvvetleri’ndeki Type 96’nın yerini almak üzere testlere başladı.

Söz konusu yeni zırhlı araç, 26 tonluk Type 16 MCV (Maneuver Combat Vehicle) tekerlekli zırhlı muharebe aracının zırhlı personel taşıyıcı olan versiyonu olma özelliğini taşıyor. Yani her iki araç da aynı şasi üzerine oturmakta ancak Type 16 yüksek kalibreli bir topa sahip kuleye sahipken MAV daha çok personel taşımaya yönelik olarak dizayn edilmiş bir gövdeye sahip.

Araç 8 m uzunluğunda ve 2.8 m genişliğinde. 2 mürettebat tarafından işletilecek ve tam muharebe teçhizatında en az 9 askeri taşıyabilecek. Araç, Mitsubishi’nin 400 kW güç üreten ve 100 km/s’nin üzerinde bir azami hıza izin veren 4 silindirli 4VA dizel motoruyla çalışıyor. 8×8 olan araç; bağımsız, çift salıncaklı veya hidropnömatik süspansiyona sahiptir.

2019’da JGSDF (Japan Ground Self Defense Forces, Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri) Type 96 değiştirme projesi kapsamında Finlandiya’nın Patria firması AMVXP (Armored Modular Vehicle XP) ve General Dynamics Land System LAV 6.0 araçları arasından MAV seçildi.

Aracın komuta ve kontrol, tıbbi tahliye ve tanksavar araçları da dahil olmak üzere farklı varyantları sunulacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close