AB'nin arabuluculuğundaki müzakereler "Kosova-Sırbistan gerilimini" yatıştıramadı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AB’nin arabuluculuğundaki müzakereler “Kosova-Sırbistan gerilimini” yatıştıramadı!

Abone Ol 

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan ile Kosova arasında AB’nin aracılık ettiği müzakerelerin, gerilimleri bastırmada başarısız olduğunu, ancak daha fazla diyalogun gerçekleşeceğini açıkladı.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel müzakerelerinin sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bugün bir anlaşmaya varamadık. Ama bu hikayenin sonu değil.” ifadelerini kullandı. 

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Borrell’in başkanlık ettiği ve son haftalarda kuzey Kosova’da artan şiddet olaylarını azaltmaya yönelik bir toplantıya katıldı. 

Borrell, görüşmelerde hangi engellerin yaşandığını ayrıntılı olarak açıklamadı. Ancak görüşmenin “normal bir toplantı olmadığını ve sahadaki durumu sakinleştirmek için bir kriz yönetimi toplantısı” olduğunu belirtti. 

Borrell, “Uluslararası toplum, önümüzdeki dönemde yenilenen gerilimler görmek istemiyor ve taraflar sahadaki herhangi bir tırmanıştan tamamen sorumlu olacak.” ifadelerini kullandı. 

Sorunun geçmişi

Bölgenin etnik Arnavut çoğunluğu, 1999 yılında NATO desteğiyle Sırp güçleriyle savaştı. 2008’de bağımsızlığını ilan etti ve bu bağımsızlık AB üye ülkelerinin neredeyse tamamı tarafından kabul edildi.

Temmuz ayı sonlarında kuzey Kosova’da yeni şiddet olayları patlak verdi ve NATO başkanı Jens Stoltenberg Kosova’da konuşlandırılan 3 bin 700 NATO barış gücünün gerekirse artırılacağını açıkladı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close