DAPCO, Fransız Özel Kuvvetleri'nin paraşütle iniş yapmalarına yardımcı oluyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

DAPCO, Fransız Özel Kuvvetleri’nin paraşütle iniş yapmalarına yardımcı oluyor

Abone Ol 

Cihaz, paraşütçü yere yaklaştıkça bir çeşit bip sesi çıkarır ve onların (ve onlarla birlikte atlayan herkesin) güvenli bir şekilde iniş manevrası yapmasına yardımcı olur.

-Popular Science’da yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

Gecenin karanlığında 28.000 feet yükseklikte seyreden bir uçaktan oksijen maskesi takarak atlamak ve düşmanca bir ortama inmek; paraşüte sahip ve nispeten hafif olsanız bile kolay bir iş değil.

Ancak, aynı görevi kilolarca ekipman taşıyarak ve aynı zamanda eğitimli bir paraşütçü olmayan başka bir kişiye bağlı olarak atlayış yapmak çok daha zor. Bu ortam, gerçek hayatta yere bakmayı ve yerden ne kadar yüksekte olduğunuzu ölçmeyi neredeyse imkansız hale getirir, bu yüzden yolcunuzu sadece bacaklarını yatay olarak kaldırması için zamanında uyarmakla kalmaz, aynı zamanda iniş manevranızı doğru bir şekilde zamanlamakla uğraşırsınız.

Barış zamanında, savaş zamanında veya diğer krizlerde herhangi bir senaryodan ve coğrafyadan insan istihbaratı (HUMINT) toplamaya adanmış bir Fransız ordu alayı olan 13. RDP olarak bilinen 13. Paraşüt Ejderha Alayı’nın ve genel olarak Fransız Özel Kuvvetlerinin ele aldığı sorun tam olarak budur.

Bazı askerler, bu konsepti, Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’nın askeri teknolojileri keşfetmek ve geliştirmek için oluşturulan özel bir kolu olan Fransa’nın Savunma İnovasyon Ajansı’na (AID) götürdü. AID, daha iyi bir sistem geliştirmesi için küçük Fransız elektronik tasarım ofisi Bordelaise Electronique ile çalışmak için BE’ye yaklaşık 51.000 $ fon sağladı.

Sonuç, operasyonel paraşütçülerin karaya çıkmasına yardımcı olmak için küçük bir kutuya benzeyen  bir cihaz olan DAPCO oldu. (Dispositif d’Aide au Poser pour Chuteur Opérationnel). DAPCO, darbeli bir lazer yayan lidar (Işık Algılama ve Menzil’in kısaltması) teknolojisini kullanır. Işık hızının bilinen ve sabit olduğu göz önüne alındığında, ışığın yere çarpması ve kaynağına dönmesi için geçen süre, kaynaktan (bu durumda paraşütçünün göğsündeki DAPCO) yere olan tam mesafeyi gösterecektir. Bu bilgi ayrıca bileklerindeki arkadan aydınlatmalı bir altimetre ile sağlanır, ancak ses sinyali daha kullanışlıdır.

Bordelaise Electronique direktörü Nicolas Tauzin, başlangıçta iki farklı teknolojiyi araştırdıklarını söylüyor: radar ve lidar. Ancak radar, tespit edilmesi çok kolay olduğu için çabucak çöpe atıldı: Bir radar ışını, bir lazer ışınından daha geniştir ve genelde radar tespit cihazları, lazer tespit edenlerden nispeten daha yaygındır. Tauzin, “Özellikle ışık huzmesi son derece ince olduğu için Lidar çok daha ihtiyatlı” diyor. “Genel olarak, karşılamamız gereken hassasiyet, ağırlık ve boyut kriterleri göz önüne alındığında, lidar gidilecek yoldu.”

Paraşütçü asker, belirli bir atlama için paraşütün altındaki toplam ağırlığı hesaba katmak için her atlamadan önce DAPCO’yu kalibre eder. Bip sesleri, paraşütçünün iniş manevrasına başlaması gereken irtifada başlar ve yerden yaklaşık 25 feet yükseklikte sürekli bir ses haline gelir. Sistem paraşütçünün telsizine bağlı, bu yüzden kulaklıklarındaki bipleri sadece o duyabiliyor.

Tauzin şunları ekledi: ‘paraşütçüler belirlenen rota boyunca bize rehberlik edecek bir pusula ve uydu konumlandırma sistemine sahipler çünkü operasyonel paraşütlerimizle bir HAHO atlamasından sonra yaklaşık 45 mil seyahat edebiliyoruz.’

Dünyanın her yerindeki askeri paraşütçüler tarafından bilinen bir HAHO atlaması, oksijen maskesi takarak yüksek irtifada uçaktan çıktıklarında ve 10 ila 15 saniye sonra paraşütü açtıklarında gerçekleşir.

Bu tür atlamalar, özellikle gizli operasyonlarda, bir paraşütün açıldığı zaman çıkardığı yüksek çarpma sesiyle gizli görevlerin tehlikeye girmesini önlemek için kullanılır. HAHO, Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece Yeşil Bereliler tarafından değil, aynı zamanda SEAL’lar, Delta Kuvvetleri, Pararescuemenler, Savaş Kontrolörü ve ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekat Hava Görevlileri ve 75. Korucu Alayı tarafından da gerçekleştiriliyor.

DAPCO, 70 civarında deneysel atlamada denendi ve Özel Kuvvetler tarafından operasyonel kullanım için yetkilendirildi. Bunlardan 30’u ordu özel kuvvetlerine, 30’u da hava kuvvetleri özel kuvvetlerine teslim edilmeye hazır.

Fransız Ordusunun test merkezi olan STAT, şu anda geleneksel paraşütçüler için de yetkilendirme üzerinde çalışıyor.

 

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close