Çin'in CH-4 İHA'sı yeni motoruna kavuştu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in CH-4 İHA’sı yeni motoruna kavuştu

Abone Ol 

 Çin’in yerli üretimi CH-4 insansız hava aracı, yeteneklerini geliştirmek için yerli olarak geliştirilmiş bir ağır yakıt motoru (HFE, Heavy Fuel Engine) ile yükseltiliyor.

CH-4, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) tarafından üretilmiş bir İHA. CASC, devlete ait Global Times gazetesine 17 Ağustos’ta verdiği demeçte, bu “yerli motor, CH-4 drone’nun güncellenmiş versiyonunun daha uzun havada kalma sürelerinde ve daha ağır yüklerle daha yüksek irtifalarda uçmasını sağlıyor” dedi.

Yeni motora sahip İHA’nın ilk uçuşunu yaptığı bildirildi. Gazete, bu uçuş sırasında İHA’nın otonom kalkış ve iniş yapabilme, ara nokta navigasyonuna bağlılık, tam yükle uçuş, maksimum uçuş irtifaları ve maksimum sürede havada kalma performansı açısından değerlendirildiğini söyledi.

CH serisi İHA’ların baş mühendisi Shi Wen, Global Times’a, “Güncellenmiş CH-4 drone’da kullanılan ağır yakıtlı motor, geliştirmeden üretime kadar yurt içinde yapıldı” dedi. CASC, ilk olarak 2018’de orta irtifa, uzun havada kalma süreli (MALE, Medium Altitude Long Endurance) İHA’nın performansını artırmak için çalışmaların devam edeceğini belirtiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close