Çin ve Rusya askeri ilişkileri 'daha yüksek seviyeye' çıkarma konusunda anlaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ve Rusya askeri ilişkileri ‘daha yüksek seviyeye’ çıkarma konusunda anlaştı

Abone Ol 

Çin ve Rusya, askeri ilişkilerini “daha yüksek bir seviyeye” çıkarma konusunda anlaştı.

Reuters’da yer alan bilgilere göre; Çin’in yeni savunma bakanı Dong Jun ve Rus mevkidaşı Sergey Şoygu askeri işbirliği konusunda planlanan süreç hakkında görüntülü bir görüşme gerçekleştirdi.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; “İki ülke, pratik işbirliğini sürekli olarak genişletme ve askeri bağları daha yüksek bir seviyeye çıkarma konusunda anlaştı.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre görüşme sırasında Dong, Şoygu’ya “Çin ve Rus orduları, iki devlet başkanı tarafından varılan önemli mutabakatı uygulamalı, küresel zorluklara kararlılıkla ortak yanıt vermeli, stratejik karşılıklı güveni sürekli arttırmalı ve Çin-Rusya ilişkilerinin derinleşmesine katkıda bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bu görüşme; Dong Jun’un geçen ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Çin’in yeni savunma bakanı olarak seçilmesinden bu yana ilk kez yabancı bir yetkiliyle görüşmesi olarak kayıtlara geçti.

Eski bir donanma komutanı olan Dong, geçtiğimiz Ekim ayında belirsiz bir şekilde görevden alınan General Li Shangfu’nun yerine göreve getirilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close