Suudi Arabistan, Güney Kore ile savaş uçağı geliştirmek için görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Suudi Arabistan, Güney Kore ile savaş uçağı geliştirmek için görüşmelere başladı

Abone Ol 

Güney Kore hükümeti, Suudi Arabistan ile altıncı nesil bir savaş uçağının ortak geliştirilmesi için görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre; Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz haftalarda bu hedef doğrultusunda, Güney Kore Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

YSuudi Savunma Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Khaled bin Hussein, Suudi Arabistan’ın altıncı nesil bir savaş uçağı geliştirmek için gerekli yatırımları yapmak istediğini belirtti.

Geçtiğimiz aylarda; İngiltere, İtalya ve Japonya altıncı nesil bir savaş uçağını ortaklaşa geliştirmek üzere Küresel Savaş Havacılık Programı (GCAP) anlaşması imzalamıştı.

Suudi Arabistan’da bu programa katılma arzularını dile getirmiş ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bu hedef doğrultusunda Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelmişti. Ancak Japonya, çalışmaların büyük bir kısmının halihazırda tamamlanmış olmasını ve projenin 2035 yılına kadar tamamlanmasına yönelik kısa zaman çizelgesini gerekçe göstererek Suudi Arabistan’ın projeye katılımını onaylamamıştı.

Güney Kore’nin savaş uçağı KF-21’in altyapısına dayanması planlan yapay zekaya (AI) dayalı yeni nesil hava muharebe sisteminin temel teknolojisi ile 6. nesil olarak planlanacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close