Çin, Tip 055 muhriplerin üretimini hızlandırdığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, Tip 055 muhriplerin üretimini hızlandırdığını duyurdu

Abone Ol 

Global Times tarafından yayınlanan bilgilere göre, Çin’in ilave Tip 055 büyük muhriplerin inşası ile deniz filosunu genişletmek için yeni bir program başlattı.

Çin’in 10. Type 055 destroyerini yakın zamanda denize indirmesinin üzerinden sadece 2 ay geçmesinin ardından Çin donanması, Tip 055 muhriplerin üretimini hızlandıracaüını duyurdu.

Çin Donanması Ocak 2020 ile Nisan 2023 arasında sekiz adet Tip 055 muhribi hizmete aldı.

Global Times tarafından verilen bilgilere göre; Şanghay’daki Hudong-Zhonghua Tersanesi ve Guangzhou’daki Huangpu-Wenchong Tersanesi gibi diğer Çin tersaneleri, Çin Donanması için Tip 054A ve Tip 054B fırkateynleri ve gemileri inşa etmeye devam ediyor.

Renhai sınıfı kruvazörler olarak da bilinen Tip 055 muhripler, dünyanın en büyük ve en gelişmiş su üstü savaş gemileri arasında yer almaktadır.

Yaklaşık 13.000 ton deplasmana sahip olan bu gemiler, karadan havaya, gemisavar ve karadan saldırı seyir füzeleri de dahil olmak üzere çeşitli füzeleri ateşleyebilen 112 dikey fırlatma sistemi ile donatılmıştır. Bu silahlanma Tip 055’in uçaklardan denizaltılara ve su üstü gemilerine kadar çok sayıda tehdide etkili bir şekilde müdahale etmesini sağlar.

Çin Donanmasına teslim edilen son muhriplere ayrıca; Type 346B aktif elektronik taramalı dizi radarı gibi gelişmiş radar sistemleri de entegre edildi.

Global Times’a konuşan askeri uzmanlara göre; Tip 055 muhriplerin bölgede konuşlandırılması, Çin’in özellikle Güney Çin Denizi gibi tartışmalı bölgelerdeki güç projeksiyonu arttırıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close