Irak Güney Kore'den 8 Adet hava savunma sistemi almak için görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Irak Güney Kore’den 8 Adet hava savunma sistemi almak için görüşmelere başladı

Abone Ol 

Ortadoğu’da gelişmiş füze savunma sistemlerine duyulan acil ihtiyacın altını çizen Irak, Güney Kore’den 2.56 milyar dolar değerinde sekiz batarya M-SAM-II hava ve balistik füze savunma sistemi talep etti.

Cheongung II olarak da bilinen M-SAM-II, modern savaş senaryolarında gelişmiş yetenekleri ve güvenilirliği ile biliniyor.

Güne Kore Savunma Geliştirme Ajansı tarafından geliştirilen ve LIG Nex1 tarafından üretilen M-SAM-II, uçaklar, seyir füzeleri ve balistik füzeler dahil olmak üzere çeşitli hava tehditlerine karşı güçlü bir savunma sağlıyor.

Askeri uzmanlara göre sistemin öne çıkan özelliklerinden biri, aynı anda birden fazla hedefi tespit ve takip edebilen gelişmiş radar sistemidir. Bu çok işlevli radar, yüksek hedef tanımlama ve angajman doğruluğu sağlayarak M-SAM-II’yi zorlu bir savunma varlığı haline getirir.

Ayrıca M-SAM-II, önleme füzelerinde, gelen tehditleri kinetik enerji yoluyla etkisiz hale getirmek için tasarlanmış vur-öldür teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknoloji başarılı bir önleme olasılığını önemli ölçüde arttırırken ikincil hasar riskini de en aza indirir.

Güney Kore son iki yıl içerisinde, Suudi Arabistan’la yapılan 3.2 milyar dolarlık ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle yapılan 3.5 milyar dolarlık anlaşmalar da dahil olmak üzere bölge ülkelerine bu hava savunma sistemini sattı.

Irak’ın son talebiyle birlikte bu sözleşmeler sadece iki yıl içinde 9.2 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir rakama ulaşarak M-SAM-II’nin K9 topçu sistemiyle birlikte Kore’nin en başarılı savunma ürünü olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close