The Economist: "Çin, Afrika silah pazarının kontrolünü Rusya'dan aldı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

The Economist: “Çin, Afrika silah pazarının kontrolünü Rusya’dan aldı”

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna ile olan savaşı devam ederken uluslararası raporlara göre Çin, Afrika’daki silah pazarındaki payını agresif bir şekilde yükseltti.

The Economist tarafından yayınlanan rapora göre; Çin’in Sahra Altı Afrika’ya yaptığı silah ihracatının özellikle 2019’dan 2023’e kadar %44 oranında arttığı ve Rusya’nın ihracatını geride bıraktığı belirtildi.

The Economist tarafından yayınlanan rapora göre Çin, indirimler ve bonuslar sunmak da dahil olmak üzere Afrika’da stratejik ve agresif pazarlama taktikleri işletiyor.

Rapora göre Çin bu süreç içerisinde 21 Afrika ülkesinin önde gelen silah tedarikçisi haline geldi.

Askeri uzmanlara göre bu değişim, Pekin’in bölgede artan etkisinin ve Rusya’nın savunma sanayisinin yaptırımlar ve Ukrayna’da devam eden çatışma nedeniyle azalan gücünün altını çiziyor.

Çin’in Rusya’nın bıraktığı boşluğu doldurma hamlesi, stratejik hırslarını ve etkili pazar taktiklerini ortaya koydu ve çok sayıda Afrika ülkesi için Çin’in alternatif bir alıcı olmasını sağladı.

Ukrayna çatışmasının belirsiz sonu Rusya’nın konumunu daha da karmaşık hale getirerek pazar payını geri kazanmasını giderek azaltıyor.

Rapora göre bu eğilim, küresel silah ticaretinde uzun vadeli bir değişime işaret edebilir ve Çin, bir zamanlar Rus silahlarının yoğun olarak etkilediği bölgelerde baskın bir tedarikçi olarak rolünü sağlamlaştırabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close