"Ukrayna, Rusya'da Vietnam Savaşı taktiklerini kullanıyor" - M5 Dergi
Savunma Haberleri

“Ukrayna, Rusya’da Vietnam Savaşı taktiklerini kullanıyor”

Abone Ol 

Ukrayna’nın Rusya cephesinde ABD’nin Vietnam Savaşı’nda kullandığı taktikleri uyguladığı savunuldu.

ABD merkezli haber sitesi Business Insider, Ukraynalı pilotların Rus hava savunma sistemlerine karşı ABD ordusunun Vietnam Savaşı’nda kullandığı “yaban gelinciği” (Wild Weasel) taktiğini uyguladığını yazdı.

Hollanda’daki Lahey Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden analist Frederik Mertens, Ukraynalı savaş pilotlarının bu stratejiyle Rus hava savunma sistemlerinin yerinin tespit edilmesini sağladığını söyledi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin 1955-1975’teki Vietnam Savaşı’nda uyguladığı stratejide pilotlar kendilerini yem olarak kullanıyor.

“Yaban Gelinciği Projesi” adlı bu taktikte pilotlar, düşman radarına girecek irtifalardan uçuş yapıyor. Bu şekilde radar dalgalarının kaynağının tespit edilmesi mümkün hale geliyor. Daha sonra radarların bağlı bulunduğu hava savunma sistemlerinin yeri tespit ediliyor ve bu noktalara saldırılar düzenleniyor.

“Ukraynalılar, Batılıların savaş stratejilerini uyguluyor” Mertens, Ukraynalı pilotların kullandığı uçakların AGM-88 HARM (Yüksek Hızlı Anti Radyasyon Füzesi) taşıdığına dikkat çekti.

Karargah, radar dalgaları sayesinde hava savunma sistemlerinin yerini tespit ettiğinde savaş jetler, düşman saldırı düzenlemeden bu füzeleri ateşleyerek hedefleri vurmaya çalışıyor.

Bu görevi yapmak için yem olarak kullanılan pilotlara “yaban gelincik” adı verildiğini belirten Mertens, stratejinin “çok tehlikeli olduğunu” söyledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin öncelikli hedefinin Rus hava savunma sistemlerini imha etmek olduğunu belirten stratejist, pilotların bu taktiğin de ötesine geçerek gerektiğinde “ellerindeki tüm silah, birlik ve mühimmatlarla hedeflere saldırı düzenlediğini” bildirdi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close