Çin: "ABD'nin Tayvan'a silah satışı, Tayvan ile ulusal birleşme sürecimizi hızlandırabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin: “ABD’nin Tayvan’a silah satışı, Tayvan ile ulusal birleşme sürecimizi hızlandırabilir”

Abone Ol 

Çin ABD’yi, Tayvan’a silah satışlarını ve askeri etkileşimleri durdurmaya çağırarak, sürecin bu şeklide devam etmesi halinde “Pekin’in ulusal yeniden birleşme sürecinin hızlanacağını” belirtti.

Çin, Tayvan’a halihazırda onaylanmış 1,1 milyar dolarlık silah satışını derhal iptal etmeye çağırdı ve pakete karşı Çin’in şimdiye kadar ki en büyük meşru ve gerekli önlemleri alacağını açıkladı.

Çinli uzmanlar,  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından onaylanan silah satışının da tehlikeli bir provokasyon olduğunu belirterek, Washington’un Taipei ordusunu güçlendirme çabalarının Pekin’in ulusal yeniden birleşme sürecini hızlandıracağını belirtiyor.

Washington Post’un haberine göre Biden yönetimi, yakın zamanda Tayvan’a 1,1 milyar dolar değerinde silahı satma niyetini Kongre’ye resmen bildirdi.

Silah satışları arasında 60 Harpoon gemisavar füzesi, 100 Sidewinder havadan havaya füze ve bir gözetleme radar sistemi yer alıyor. Adaya yapılacak bu beşinci ve en büyük silah satışının Kongre tarafından onaylanması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close