Checkmate’in ilk partisi 2026’da üretilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Checkmate’in ilk partisi 2026’da üretilecek

Abone Ol 

 Doğu Ekonomik Forumu’nda (EEF, Eastern Economic Forum) açıklanan ve TASS (Rus Haber Ajansı) tarafından elde edilen belgelere göre, Rusya’nın tek motorlu Su-75 Checkmate savaş uçaklarının ilk geliştirme partisi 2026’da üretilecek.

İlk partinin üretimi, yeni bir tasarımın tam ölçekli üretim için hazır olduğunu doğrulayan bir aşamadır.

United Aircraft Corporation Genel Müdürü Yury Slusar daha önce TASS’a şirketin dört Checkmate prototipi üretmeyi planladığını söyledi.

Sukhoi Company (Rostec bünyesindeki United Aircraft Corporation’ın bir parçası) tarafından geliştirilen hafif taktik savaş uçağı Checkmate ilk kez MAKS 2021 Airshow’da halka sunuldu. Yurtdışındaki ilk çıkışı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai Airshow 2021’de gerçekleşti.

Checkmate, en son teknik çözümleri, açık mimariyi ve yapay zeka teknolojilerini bünyesinde barındırır. Havadan havaya ve havadan karaya silahlar için bir iç bölmeye sahip radar görünürlüğü düşük bir uçaktır. Taşınan faydalı yük kapasitesi, yedi tonu aşıyor. Jet aynı anda altı hedefi tespit ve takip edebiliyor. Mach 1.8’de uçabilecek ve 3.000 km’lik bir görev yarıçapına sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close