ABD, Orta Doğu'ya nükleer kapasiteli denizaltı konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Orta Doğu’ya nükleer kapasiteli denizaltı konuşlandırdı

Abone Ol 

ABD 5. Filo sözcüsü, USS Florida’nın “bölgesel deniz güvenliği ve istikrarını sağlamaya yardımcı olmak” için ABD 5. Filosu’na konuşlandırıldığını açıkladı.

ABD 5. Filo sözcüsü, ABD Donanması’nın Orta Doğu’ya nükleer enerjiyle çalışan güdümlü füze denizaltısı konuşlandırdığını açıkladı.

5. Filo sözcüsü Komutanı Timothy Hawkins, Reuters tarafından aktarılan bir açıklamada, USS Florida’nın “154 adede kadar Tomahawk seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve bölgesel deniz güvenliği ve istikrarını sağlamaya yardımcı olmak için ABD 5. Filosuna konuşlandırıldığını” belirtti.

Hawkins, 5. Filonun tüm petrolün %20’sinin geçtiği dar bir su yolu olan Hürmüz Boğazı’nda devriye gezmekten sorumlu olduğunu kaydetti.

Mart ayında,  ABD Merkez Komutanlığı’nın İranlı bir grup tarafından kullanılan tesislere hava saldırıları düzenlemesinin ardından Suriye’deki bir ABD üssüne düzenlenen insansız hava aracı saldırısında bir Amerikalı müteahhit öldü ve beş ABD askeri yaralanmıştı.

Wall Street Journal’a göre ABD’li yetkililer, saldırının ülkedeki İran destekli militanlar tarafından fırlatılan bir intihar insansız hava aracı tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyor.

WSJ’ye göre, Pentagon bir mesaj göndermeyi amaçlamadıkça, denizaltıların konumunu genellikle kamuya açık olarak paylaşmıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close