Boeing'in HAAWC'si, operasyonel kabiliyetlerini kanıtladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Boeing’in HAAWC’si, operasyonel kabiliyetlerini kanıtladı

Abone Ol 

 Boeing’in Yüksek İrtifa Denizaltı Savunma Harbi Silah Yeteneği (HAAWC, High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability), ABD Donanması’nın ilk operasyonel yetenek gereksinimlerini karşıladı.

Boein’in geliştirdiği HAAWC; Poseidon uçaklarının torpidoları daha yüksek irtifalardan, daha uzun mesafelerden fırlatmasını sağlıyor.

Tüm hava koşullarında kullanılabilen HAAWC, Boeing P-8A Poseidon’un seyir irtifasının yakınından veya altından MK 54 torpidolarının kullanılmasını sağlar.

Program yöneticisi Dewayne Donley, “İlk operasyonel yetenekleri karşılamamızla eriştiğimiz bu kilometre taşı, HAAWC’nin Donanma ve uluslararası ortakları için kullanıma hazır olduğunu gösteriyor. Daha önce mümkün olandan daha uzun mesafelerden daha yüksek irtifa fırlatmalarıyla daha keskin atış yetenekleri sunuyoruz.” dedi.

Operasyonel kabiliyetlerin kanıtlanması, Ağustos ayında Boeing’e sistem için tam kapasiteli bir üretim sözleşmesi imzalanmasını, filo eğitimini ve düşük kapasiteli ilk üretimlerin teslim alınmasını takip ediyor.

HAAWC, bir MK 54 torpidoya bağlanan ve onu hassas güdümlü bir süzülen mühimmata dönüştüren modüler güdüm kitinden oluşur.

Mevcut sözleşme kapsamında HAAWC üretimin 2030’a kadar devam etmesi ve 2024 yılında operasyonel olarak kullanılması planlanıyor.

Uzun menzilli denizaltı karşıtı savaş, istihbarat, gözetleme ve keşif için kullanılan P-8A uçağı; bugüne kadar 450.000’den fazla kazasız uçuş saati geçirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close