Biden'dan Rusya'ya yönelik 'ulusal acil durum' kararını uzatma kararı! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Biden’dan Rusya’ya yönelik ‘ulusal acil durum’ kararını uzatma kararı!

Abone Ol 

ABD Başkanı Joe Biden, 15 Nisan 2021’de ilan edilen Rusya kaynaklı ‘ulusal acil durum’ kararının uzatılmasına karar verdiğini açıkladı. Biden, Rusya’nın ‘sıra dışı ve olağanüstü’ tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden, ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine yönelik tehdit oluşturmaya devam etmesi nedeniyle 15 Nisan 2021’de ilan edilen Rusya kaynaklı “ulusal acil durum”a ilişkin başkanlık kararnamesini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

BİDEN: RUSYA SIRA DIŞI VE OLAĞAN ÜSTÜ TEHDİT OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR

Başkan Biden, Rusya’nın, “özellikle ABD ve müttefiklerinde özgür ve adil seçimler ve demokratik kurumları baltalama çabaları, kötü niyetli siber faaliyetler, uluslararası yolsuzluğu teşvik etmek, muhalifleri ve gazetecileri hedef almak, ABD ulusal güvenliği için önem arz eden ülke ve bölgelerde güvenliği baltalamak, devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duymamak dahil uluslararası hukuk ilkelerini ihlal etmek” gibi nedenlerle ABD’nin ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisine “sıra dışı ve olağanüstü” tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

SOMALİ İÇİN DE KARAR VERİLDİ

Biden, bu nedenle, 15 Nisan 2023’te süresi dolacak olan acil durum halinin bu tarihten sonra da yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

Somali kaynaklı ulusal acil durum da uzatıldı

Biden, Somali kaynaklı ulusal acil durumun da uzatılması kararını aldı.

Somali’de devam eden istikrarsızlık ve terör tehdidinin ABD ulusal güvenlik ve dış politikasına tehdit oluşturmaya devam ettiğini kaydeden Biden, 12 Nisan 2010’da ilan edilen Somali kaynaklı ulusal acil durum halinin de uzatılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close