BAE Systems, ABD Donanması’nın destroyerinin bakımını yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BAE Systems, ABD Donanması’nın destroyerinin bakımını yapacak

Abone Ol 

 BAE Systems’in ABD’deki yan kuruluşu, çarşamba günü yayınlanan bir şirket haberine göre, USS Ross güdümlü füze destroyeri USS Ross’u onarmak için ABD Donanması’ndan 108 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı. Bu süreç 500 günden fazla sürecek.

1997’de göreve başlayan USS Ross, yakın zamanda Rota, İspanya merkezli yedi yıllık bir görevi tamamladı. Gemi, Nisan 2024’te tamamlanması planlanan bakım için BAE’nin Norfolk, Virginia’daki tersanesine gidecek.

BAE Systems, geminin ana sevk sistemini onaracak ve yanaşma ve yemek alanlarını güncelleyecek. Ayrıca teknenin, balast ve yakıt tanklarının ve güverte üzerinde bulunan üst yapının bakımını da yapacak.

BAE’ye göre, sözleşmedeki tüm seçenekler kullanılırsa anlaşmanın değeri 123.8 milyon dolara yükselebilir.

Şirket, bakım tamamlandıktan sonra geminin 10 yıl daha çalışabileceğini söylüyor.

ABD Hükümeti Sorumluluk Ofisi, son birkaç yılda Donanmanın gemilerinin bakım ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağına dair endişelerini defalarca dile getirdi. Ağustos 2020 tarihli bir GAO raporu, Donanma tersanelerindeki uçak gemileri ve denizaltılar için planlı bakım sürelerinin yaklaşık %75’inin beş yıllık bir süre boyunca ertelendiğini buldu.

Donanmanın Bölgesel Bakım Merkezi komutanı Tuğamiral Eric Ver Hage Ocak ayında yaptığı açıklamada, Donanmanın gemilerinin rutin bakımı için bile yeterli kuru rıhtıma (gemi onarımları için kullanılan insan yapımı havuzlara) sahip olmadığını söyledi. Ver Hage, Donanmanın boşluğu doldurmak için özel sektöre yöneldiğini söyledi.

Şirketin; Virginia, California ve Florida’daki tersaneleri olmakla beraber yedi kuru rıhtıma sahip.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close