Avustralya yeni sualtı insansız savaş aracı Ghost Shark'ın ilk prototipini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya yeni sualtı insansız savaş aracı Ghost Shark’ın ilk prototipini tanıttı

Abone Ol 

Avustralya Kraliyet Donanması, Avustralya Savunma Bilim ve Teknoloji Grubu (DSTG) ile işbirliği içinde yeni bir sualtı insansız hava aracının ilk prototipini tanıttı.

Ghost Shark olarak adlandırılan yeni proje, Avustralya Kraliyet Donanması, Avustralya merkezli savunma sanayi üreticisi Anduril Industries ve Avustralya Savunma Bilim ve Teknoloji Grubu tarafından ortak yürütülen bir proje doğrultusunda geliştiriliyor.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; planlanandan önce ve bütçe dahilinde gerçekleştirilen Ghost Shark programı, Avustralya’nın su altı askeri faaliyetlerindeki en önemli projelerden birisi olarak kabul ediliyor.

140 milyon dolarlık bir ortak geliştirme sözleşmesine sahip olan girişim, sadece üç yıl içinde üç adet “ekstra büyük” otonom denizaltı aracı (XL-AUV) tasarlamayı ve inşa etmeyi hedefliyor.

Ghost Shark

Ghost Shark, Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin çeşitli görev gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlanmış modüler, çok amaçlı bir tasarıma sahiptir.

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi ve proje ortağı Anduril’in CEO’su Palmer Luckey ürün hakkında yaptığı açıklamada, Avustralya’nın yerli olarak inşa edilen bir sisteme açık bir ihtiyaç olduğunu ve yeni aracın Avustralya Kraliyet Donanması’na gelişmiş yetenekler kazandırmak için özerklik, uç bilgi işlem, sensör füzyonu, tahrik ve robot teknolojisindeki en son gelişmelerden yararlanacağını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close