Ukrayna, Kırım'daki Rus S-400 sistemlerini vurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna, Kırım’daki Rus S-400 sistemlerini vurdu

Abone Ol 

Ukrayna, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’daki Canköy kentinde yer alan Rus üssüne saldırı düzenledi. Zelenskiy orduya teşekkür ederken, gece yapılan füze saldırısında Kırım’da konuşlu Rus S-400 sistemlerinin yok edildiği görüldü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü, 2014’te Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’daki Rus askeri üssüne saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İMHA EDİLEN RUS SİSTEMLERİ

Kırım’ın Dzhankoy (Canköy) kentindeki Rus üssüne operasyonun başarılı geçtiği aktarılan açıklamada, saldırı sonucunda 4 adet S-400 hava savunma sistemi rampası, 3 radar istasyonu, bir hava savunma kontrol merkezi ile “Fundament-M” hava sahası gözetleme teçhizatının imha edildiği kaydedildi.

RUS ASKERİ ÖLDÜ MÜ?

Ukrayna, üsse yapılan operasyonda Rus askerlerinin ölüp ölmediğine dair bir bilgi vermezken, Kırım merkezli Telegram kanalı “Crimean Wind (Kırım Rüzgarı)” yaklaşık 30 Rus askerinin öldüğünü, yaklaşık 80 Rus askerinin de yaralandığını iddia etti. Rusya’dan da saldırıya dair hiçbir açıklama yapılmadı.

ZELENSKİY’DEN ORDUYA TEŞEKKÜR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Canköy’deki hava üssüne yönelik hassas bir saldırı gerçekleştirdi. Askerlerimize ve bu operasyonu organize eden Başkomutan Sırski’ye teşekkür ederim.” dedi.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close